Očkování

Povinné očkování:

Pravidelné očkování proti tetanu – hrazeno zdravotní pojišťovnou, přeočkování 1× za 10 let.


Doporučené očkování:

Chřipka: očkování je hrazeno ze zdravotního pojištění pro určité skupiny nemocných, které jsou každoročně vyhlašovány na podzim. Většinou se jedná a seniory starší 65 let, osoby s vážným onemocněním srdce a cév, s onemocněním dýchacích cest, obyvatele domovů důchodců a podobně.

Pro ostatní občany není očkování pojišťovnou hrazeno, ale je vhodné se nechat očkovat pravidelně 1× ročně na podzim. Hradí se očkovací látka a provedení očkování.

Očkování je mnohdy možné, alespoň částečně, nechat proplatit u své zdravotní pojišťovny v rámci různých bonifikačních programů.

Očkovací látka je vyráběna vždy nově podle struktury aktuálního chřipkového viru a chrání proti těžkému průběhu chřipkového onemocnění spojeného s vysokými teplotami, celkovou nevůlí, bolestmi celého těla většinou společně s bolestí v krku, kašlem a rýmou


Klíšťová encephalitida: virový zánět mozku je onemocnění, které přenáší nakažená klíšťata a projevuje se onemocněním mozku s různým rozsahem neurologického postižení – poruchy pohyblivosti končetin a podobně.

Očkuje se ve schematu: základní očkování: 3 dávky I.0, II. za 1–3 měsíce, III. za 5–12 měsíců, přeočkování: od 50 let 1x za 3 roky, u mladších 1x za 5 let.

Zkrácené schema: 3 dávky I.0, II. za 14 dnů, III. za 5–12 měsíců, přeočkování: od 50 let 1x za 3 roky, u mladších 1x za 5 let.


Virová hepatitida: virový zánět jater. Při onemocnění dochází k poškození jaterní buňky v různém rozsahu a typickým příznakem je žloutenka, nevolnost, trávicí obtíže. Existuje více typů virový hepatitid, očkovat se nechá proti žloutence typu A a B.

Žloutenka typu A se přenáší především kontaktem s nakaženou osobou, nebo nakaženou vodou a potravinami. Jsou jí ohroženi převážně ti, kteří přicházejí do kontaktu s prostředím a osobami s nižším hygienickým standardem a cestovatelé.

Očkuje se samostatně nebo v kombinaci se žloutenkou typu B.

Základní očkovací schema: 1 dávka

Přeočkování: za 6–18 měsíců po 1. dávce.

V případě vyhlášení epidemiologické situace může očkování nařídit hygienik nebo může nařídit podávání protilátek.

Žloutenka typu B se přenáší kontaktem s nakaženou krví a při pohlavním styku. Jsou ji ohroženi ti, kteří mohou přijít do kontaktu s rizikovými osobami, jako jsou narkomani, prostitutky a podobně. Ohroženi jsou i všichni pracovníci, kteří se mohou dostat do kontaktu s nakaženou krví.

Očkuje se současně s očkováním hepatitidy A.

Základní očkovací schema: 3 dávky – 0,  1 měsíc,  6 měsíců  po 1. dávce

Přeočkování: není nutné


Nádor děložního čípku: HPV infekce: bylo prokázáno, že infekce některými viry je příčinou až 95% rakoviny děložního čípku. Obranou proti infekci těmito viry je možno předcházet rozvoji rakoviny děložního čípku. Je doporučováno dívky a ženy očkovat ještě před zahájením pohlavního života.

Základní očkovací schema: tzv flexibilní dávkování: 3 dávky v intervalu : I: 0, II: 1–2,5 měsíce, III. 5–12 měsíců


Bakteriální zánět plic: pneumokoková pneumonie: očkování chrání malé děti, ale především seniory před vážnými bakteriálním záněty plic.

Základní očkovací schema: 1 dávka (současná vakcína, přeočkování není třeba)

Přeočkování:každé 3 roky


Bakteriální zánět mozku, meningokoková meningitida vyvolaná typem A a C: vhodné pro cestovatele, děti předškolního věku a mladistvé (15–19 let), osoby bez sleziny, kuřáky.

Základní očkovací schema: 1 dávka vakcíny do svalu (či podkožně)

Přeočkování: doporučováno po 2–4 letech


Očkování při cestách do zahraničí je vhodné konzultovat včas přes Očkovací centra: www.ockovacicentrum.cz

Zpět